Son Güncelleme:
04/05/2021 - 13:23
Öğrencilerimizin dersleri takip edebilmesi için ODTUClass ve diğer ortamlardan erişilebilen görsel işitsel öğretim materyallerin (sunum, video, ders notu vb. ) hem fikri mülki hakların, hem de kişisel verilerin korunması kapsamında dersi veren öğretim elemanından onay alınmadan başka sanal ortamlara yüklenmemesi ve çevrimiçi dağıtılmaması önem arz etmektedir. Tüm öğrencilerimizin bu konuda özenli ve dikkatli davranmaları beklenmektedir.


Değerli Öğrencilerimiz,

Üniversitemizde Koronavirüse karşı alınmakta olan önlemlerle ilgili çalışmalar; Yükseköğretim Kurulu (YÖK), T.C. Sağlık Bakanlığı’nın öneri ve yönlendirmeleri devamlı olarak takip edilerek, bu kurumlarla sürekli etkileşim kurularak düzenlenmekte ve güncellenmektedir.

2020-2021 Akademik Yılı Güz Döneminde Hazırlık Okulu, Ön-Lisans, Lisans ve Lisansüstü dersler uzaktan öğretim ile yürütülecektir. Önceliğimiz, Üniversitemizin eğitim ve öğretim kalitesinden ödün vermeden bu süreci yürütmektir.

ODTÜ ailesi olarak bu süreci üniversitemize yakışır bir olgunla tamamlayacağımıza olan inancımızla, herkese sağlıklı ve başarılı bir süreç dileriz.

Dersler ve Sınavlar

DERSLER
2020-2021 Akademik Yılı Güz Dönemi uzaktan eğitim ile gerçekleştirilecektir. Dersler için gerekli çevrimiçi ders kaynaklar/etkinlikler öğretim üyelerince hazırlanacaktır.

SINAVLAR
Hazırlık Okulu, Ön-Lisans, Lisans ve Lisansüstü derslerin sınavları ile diğer öğrenci başarı değerlendirmeleri, Lisansüstü programlardaki doktora yeterlilik sınavları, tez izleme komiteleri ve tez savunmaları, “hukuki açıdan şeffaf, açıklanabilir ve denetlenebilir ilkeler” doğrultusunda olması koşuluyla dijital ortamda yapılabilecektir.

Uzaktan Eğitimde Kullanılan Araçlar

Uzaktan eğitimde öğrencilerimizin ve öğretim üyelerimizin kullanımına sunulan araçların kullanımıyla ilgili eğitim videoları ve materyalleri konusunda çalışmalarımız ve hazırlıklarımız devam etmektedir. Buna paralel olarak bu sayfadaki araçlar da güncellenecektir.


ODTÜClass'ta Blackboard Collaborate Uygulaması ile Canlı Derse Katılmak

Aynı anda 250 kişiye kadar oturum açılabilen BlackBoard Collaborate seçeneğine ODTÜClass içinden erişebilirsiniz. Bu eğitim videosunda Blackboard Collaborate uygulaması ile canlı derse nasıl katılabileceğinizi ve hangi araçları kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.


ODTÜClass'ta BigBlueButton Uygulaması ile Canlı Derse Katılmak

Bu eğitim videosunda BigBlueButton uygulaması ile canlı derse nasıl katılabileceğinizi ve hangi araçları kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.


Zoom Yazılımı ile ODTÜClass Üzerinde Senkron Derse Katılmak

Ücretsiz olarak erişilebilir bir senkron oturum açma aracı olan ZOOM basit ve kolay kullanım özelliklerine sahiptir.
Bu eğitim videosunda Zoom (https://zoom.us) uygulaması ile canlı derse nasıl katılabileceğinizi ve hangi araçları kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.


Safe Exam Browser Kurulumu ve Kullanımı

Safe Exam Browser güvenle online sınavlar yürütmek için bir web tarayıcısı ortamıdır. Yazılım herhangi bir bilgisayarı geçici olarak güvenli bir iş istasyonuna dönüştürür. Sistem işlevleri, diğer web siteleri ve uygulamalar gibi kaynaklara erişimi kontrol eder ve bir sınav sırasında yetkisiz kaynakların kullanılmasını önler. Sınav esnasında başka pencerelerin açılmasına izin vermez. Videoda Safe Exam Browser kurulumu ve kullanımını öğrenebilirsiniz.


Safe Exam Browser ile Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Safe Exam Browser'da karşılaşılan sorunların çözümleri zaman alabilmektedir. Bu sebeple sınavlarınızdan önce Safe Exam Browser kurduğunuzdan, ayarları yaptığınızdan ve tarayıcının doğru şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Bu videoda Safe Exam Browser ile sık karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini bulabilirsiniz.